Warsztaty pt. Woda w mieście – zagospodarowanie wody deszczowej

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu Architektury dla klimatu pt. Woda w mieście – zagospodarowanie wody deszczowej, organizowane przez Koło Architektury Zrównoważonej OW SARP.

Wydarzenie jest skierowane do architektów, architektów krajobrazu a także urzędników miejskich.

Większość miast oraz terenów zurbanizowanych boryka się z problemem odprowadzenia nadmiaru wody deszczowej, utrudnionego przez szczelne powierzchnie dachów oraz utwardzone nawierzchnie ulic i parkingów. Rozwiązaniem uznawanym za najbardziej ekologiczne oraz ekonomiczne jest błękitno-zielona infrastruktura, która ułatwia retencję wody na obszarach miejskich.

Błękitno-zielona infrastruktura (w skrócie BZI) to system rozproszonych rozwiązań o różnej skali, które służą zagospodarowaniu wód opadowych. Inaczej nazywamy je rozwiązaniami opartymi na przyrodzie (NBS, od ang. Nature-based solutions).

Rozwiązania te mają na celu spowolnienie spływu wód opadowych po powierzchni terenu, by w trakcie gwałtownych opadów wolniej docierały do rzek, zatrzymanie wód w miejscu opadu, by odciążać systemy kanalizacji, przeciwdziałanie podtopieniom i suszy.

Przykładami rozwiązań opartych na przyrodzie są: rowy bioretencyjne, stawy i niecki, ogrody deszczowe, zadrzewienia, łąki kwietne, zielone nawierzchnie przepuszczalne.

Mając na uwadze wyzwania związane z umiejętnym rozprowadzaniem wody opadowej, Koło Architektury Zrównoważonej postanowiło zorganizować warsztaty podzielone na część teoretyczną oraz praktyczną. Głównym celem organizatorów jest promowanie postawy proekologicznej oraz odpowiedzialnego projektowania i świadomości długotrwałych skutków decyzji projektowych.

Spotkanie rozpocznie się od prezentacji arch. Joanny Rayss odnośnie problematyki oraz rozwiązań dla sprawnego zagospodarowania wody.

Kilka słów o prowadzącej;

Joanna Rayss – Dr inż. arch. krajobrazu, ekspert w zakresie wdrażania elementów błękitno-zielonej infrastruktury oraz systemów powierzchniowej retencji miejskiej jako narzędzi w mitygacji zmian klimatu.

  • Współautorka książki: System powierzchniowej retencji miejskiej w adaptacji miast do zmian klimatu – od wizji do wdrożenia.
  • Specjalista ds. małej retencji w gdańskiej spółce komunalnej Gdańskie Wody, gdzie miała okazję wpływać na zmianę miejskiej polityki zarządzania wodą opadową w kierunku wykorzystania zasad ekohydrologii, ekologii miasta i usług ekosystemów.
  • W latach 2009-2020 prowadziła autorską pracownię projektową Zieleniarium.
  • Członkini Zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu
  • Od 2019 r. współwłaścicielka Rayss Group, biura architektury które jest pionierem w rozwiązaniach projektowych umożliwiających naturalne zagospodarowanie wód opadowych na terenach inwestycji, które zostały nagrodzone w Polsce oraz Europie.
  • Współautorka m.in. projektu Parku Południowego w Gdańsku oraz Osiedla Beauforta na Pogórzu.

Na uczestników czekają warsztaty, podczas których będą musieli rozwiązać kwestię odprowadzenia wody deszczowej z dachów oraz powierzchni utwardzonych na teren inwestycji. 

Opracowanie wykonywane będzie na przykładzie trzech typologii projektów – kompleksu zabudowy wielorodzinnej, budynku użyteczności publicznej, budynku biurowego przebudowywanego. Uczestnicy pracować będą w kilkuosobowych zespołach przy wsparciu osób prowadzących

Spotkanie zakończy się omówieniem proponowanych rozwiązań oraz dyskusją.

HARMONOGRAM: 

15.00-16.00 – omówienie problematyki zagospodarowania wody i możliwych rozwiązań – prezentacja. Prowadzenie: arch. Joanna Rayss

16.00-16.15 – pytania 

16.15-16.30 – przerwa 

16.30-17.30 – praca warsztatowa w zespołach

16.30-16.45 – przerwa

16.45-17.45 – omówienie zaproponowanych rozwiązań (prezentacja rozwiązań opracowanych przez zespoły, dyskusja, wnioski)  

TERMIN: 10.10.2024, godzina 15.00

LOKALIZACJA: Sala Lustrzana OW SARP, Foksal 2, Warszawa 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na zdobycie praktycznej wiedzy którą można wykorzystać w pracy projektowej.

Na wydarzenie obowiązuje kolejność zapisów !

Zapisy na e-mail: kontakt@sarp.warszawa.pl