ARCHITEKTURA DLA KLIMATU | BUDYNKI PUBLICZNE Z MATERIAŁÓW NATURALNYCH – PRZYPADEK? NIE SĄDZĘ

Zapraszamy do odsłuchania zapisu spotkania z cyklu Architektura dla Klimatu które odbyło się 4 czerwca 2024 w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak.


Duże, piękne, ekologiczne – jak budowane są obiekty użyteczności publicznej w Europie, a jak radzimy sobie z nimi w Polsce. Podczas wydarzenia pokazaliśmy przykłady zagranicznych realizacji obiektów z naturalnych materiałów i rozwinęliśmy zagadnienie na przykładzie nagrodzonej w konkursie Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy biblioteki w Choszczówce.


W ostatnich latach, szukając sposobów obniżenia śladu węglowego budynków zaczęto zwracać uwagę na ilość energii zużywanej podczas ich eksploatacji i wdrażać rozwiązania służące poprawie efektywności energetycznej oraz zastąpieniu energii pochodzącej z paliw kopalnych energią ze źródeł odnawialnych. Rozwiązuje to jednak tylko część problemów emisji, które związane są z budownictwem. Kluczowe jest dziś, aby przyglądać się odziaływaniu inwestycji na środowisko i klimat w całym cyklu jej życia (LCA – Life Cycle Assessment) – od planowania i przygotowania inwestycji, przez okres jej eksploatacji, aż po utylizację materiałów, które zostały użyte do budowy. W tej kategorii jednym z najbardziej interesujących rozwiązań jest stosowanie materiałów pochodzenia biologicznego na przykład słomy, konopi i drewna.
Czy w Polsce powstają już budynki publiczne z materiałów pochodzenia biologicznego? Z jakimi trudnościami mierzą się inwestorzy, projektanci i wykonawcy wybierający te technologie? Czy jest szansa na rozwój budownictwa naturalnego w sektorze publicznym? Te tematy poruszyliśmy podczas spotkania.


W spotkaniu wzięli udział:
Przemysław Woś – architekt, współzałożyciel pracowni Świadom
Magdalena Pios – architektka, założycielka pracowni Ambient, wiceprezeska zarządu OW SARP
Jacek Kisiel – zastępca dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej m.st. Warszawy
Jan Mackiewicz – zastępca burmistrza Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy
Spotkanie poprowadziła:
dr inż. arch. Anna Cudny – adiunkta na Wydziale Architektury PW


Partnerem wydarzenia jest PLGBC – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *